קבוצת Horst Brandstätter, הבעלים של מותג הענק פליימוביל (PLAYMOBIL) הכריזה לאחרונה על הצטרפותה למגמה המאפיינת את תעשיית הצעצועים בשנתיים האחרונות ופרסמה הצהרת כוונות לשינוי טביעת הרגל האקולוגית של החברה עד לשנת 2030.

בהשקעה של כ 50 מליון אירו, בכוונת החברה להתאים את מוצריה למודלים של כלכלה מעגלית ולהחליף ככל שניתן את חומרי הגלם ליצירת הצעצועים בחומרים המבוססים על מקורות צמחיים (ביו-פלסטיק) וכמובן בחומרים ממוחזרים. אריזות הצעצועים, אחד הנושאים הבעייתיים בתעשיה זו, יוחלפו גם הן באריזות מקרטון בעל אחוז גבוה של חומר ממוחזר, והוראות ההרכבה יודפסו על נייר ממוחזר.

בעוד שרבים מהמהלכים שמתארת החברה הם מהלכים ארוכי טווח אשר יושלמו כאמור עד סוף העשור, בסמוך להצהרת הקיימות החברה הודיעה על השקת סדרת מוצרים חדשה אשר תושק כבר בחודש יולי השנה תחת הכותרת Discover the Planet, המבטאת את ערכי החברה ואת כוונותיה, הן בחומר והן בנושא.

Playmobil Discover the Planet

חומרים ירוקים סיפורים ירוקים

הצעצועים בסדרה החדשה יהיו עשויים מכ 80 אחוז חומרים ברי קיימא, ביו-פלסטיק וחומר ממוחזר. כמותג ותיק ומוכר המעבר לחומר חדש יוצר באופן טבעי אתגרים וחששות רבים, ואכן, החברה מדגישה בכל הפרסומים כי המוצרים החדשים יעמדו בסטנדרטים הגבוהים המאפיינים את המותג ויהיו צבעוניים, איכותיים, עמידים ובטוחים. בדומה למהלכים שביצעו בשנתיים האחרונות חברות צעצועים גדולות נוספות בתחום הקיימות, גם בפליימוביל בחרו לקשור באופן סמלי בין הערכים החומריים של המוצר בר הקיימא לבין הערכים הרעיוניים של המוצר הבאים לידי ביטוי בתמה הסיפורית שלו- עולם אידאלי, צבעוני ושמח בו חיים בשלווה בני אדם ובעלי חיים.

בפרסומים של החברה הסט החדש מתואר כ’מדמה עבור הילדים עולם בו הטבע ובעלי החיים מכובדים ושמורים ומאפשר לילדים ללמוד על הטבע ולהתקרב אליו תוך כדי משחק’.

כמו בדוגמאות אחרות של מוצרים “ירוקים” או “מקיימים” שיצאו בשנתיים האחרונות בתעשיית הצעצועים, ניתן לתהות על הערך של החיבור הרעיוני שעושה החברה בין המהלך הפיזי והכלכלי לבין התוכן. יתכן שהיציאה עם סדרה מוגבלת של מוצרים “אקולוגיים” המתארים עולם אוטופי של בני אדם המכבדים את הטבע מצמצמת את רעיון הקיימות לכדי רעיון אופנתי או טרנדי, ופונה באופן ישיר רק לילדים ולהורים שהנושא מעניין אותם ברמת הסיפור. המבחן האמיתי של פליימוביל יהיה ההתקדמות והעמידה לאורך זמן בסטנדרטים החדשים עליהם הם הכריזו. כשיושלם המהלך, גם הנושאים הפופולריים המאפיינים את המותג, אשר אינם מתחברים באופן טבעי עם רעיונות “אקולוגיים” או “ירוקים”, כגון מכוניות, חלל, ימי הביניים והעיר העכשוית, יהיו כולם עשויים מחומרים ברי קיימא וישחררו את הילדים פשוט לשחק בהם.