Categories
דמות בעל חיים

הוגה: מריה מונטסורי

מריה מונטסורי נולדה באיטליה ב31 באוגוסט 1870. היא היתה האשה הראשונה באיטליה שסיימה תואר ברפואה והוכרה כרופאה.

ההתמחות של מריה היתה ברפואת ילדים ופסיכיאטריה ואת השנים הראשונות של הקריירה שלה היא הקדישה לחקר החינוך, בדגש על הפרעות מנטליות והתנהגותיות של ילדים. היא עבדה במרפאה פסיכיאטרית באוניברסיטת רומא וטיפלה בילדים שנקראו בזמנו “רפי שכל”. מריה האמינה כי ה”ליקויים” של הילדים נובעים מבעיה פדגוגית ולא רפואית- והחלה לפתח תיאוריה לגבי היכולת לטפל בילדים בכלים פדגוגיים.

מריה מונטסורי | ויקיפדיה | נחלת הכלל

בשנת 1899 הפכה מריה למנהלת של בית ספר לילדים עם אוטיזם ופיגור שכלי, מה שאפשר לה לבחון את התיאוריה שלה ולפתח אותה לשיטה פדגוגית. עד להגעתה הילדים בבית הספר היו זוכים להתעלמות מהצוות החינוכי, אשר לא היה מדבר עם הילדים או מפעיל אותם.
מריה דרשה מהצוות להתייחס וכבד את הילדים ויצרה סביבה עשירה בגירויים והפעלות ופעילויות בעלות מטרות “יעילות”.

העקרונות שהנחו אותה היו עבודה אינדיווידואלית עם הילדים, תצפיות, ניתוח ההתנהגות שלהם והצרכים הייחודיים והתאמת הפעילות לילדים באופן אישי.

בשנת 1901 הגיעה מריה למסקנה כי השיטה שלה מתאימה גם לילדים רגילים והמשיכה ללמוד פסיכולוגיה חברתית ופילוסופיה. בשנת 1904 סיימה את לימודיה עם הסמכה כפרופסור לאנתרופולוגיה חברתית ובשנת 1907 ייסדה באיטליה את בית הילדים הראשון בעל אופי סוציאלי “קאזה דיי באמביני” אשר היה מעון עם חיי חברה ואווירה חינוכית.

מתוך כריכת חוברת- סט כלים דידקטיים לשיטת מונטסורי
ניו יורק | ארה"ב | 1913
© Victoria and Albert Museum, London

השיטה שלה החלה לקבל הכרה בעולם והיא החלה להרצות בארה”ב ולהקים מרכזים וכיתות בהן צפו אנשי חינוך ולמדו את השיטה אשר הפכה בשנת 1926 למוכרת רשמית כאשר הוקם בארה”ב “ארגון מונטסורי האמריקאי”.

מונטסורי ברחה ממשטרו של מוסוליני מפני שסירבה להפוך ילדים לחיילים היא עברה לספרד, עזבה אותה להולנד עקב מלחמת האזרחים הספרדית ואת הולנד עזבה ב1939. בזמן מלחמת העולם השנייה עברה מריה להודו שם העבירה את שיטתה לאלפי נשים וגברים והשיטה נפוצה במזרח עד היום.

משטח לגירוי חוש המישוש ולמידת המושגים חלק ומחוספס
מתוך החוברת- סט כלים דידקטיים לשיטת מונטסורי
ניו יורק | ארה"ב | 1913
© Victoria and Albert Museum, London

השיטה של מריה הדוגלת בלמידה עצמית, הימנעות מהרצאה ושינון וחשיפה לידע דרך מחקר וסקרנות מתייחסת הרבה לסביבת הלימוד ולעזרי הלימוד. הסביבה, השמה את הילד במרכז על ידי שימוש בריהוט מתאים, מדפים נמוכים וכו’ ועזרי הלימוד אשר נוצרו מתוך דגש על גירוי חושי והיכולת להעסיק ולסקרן ילד לאורך זמן רב מתוך האמונה בלמידה עצמית וקיים דגש רב על סידור הרכיבים באובייקט ואופן הגשתם. מגוון העזרים והצעצועים משמשים על מנת למיין, להתאים ולהשוות עצמים על פי צורות, גודל, מישוש טעם וקול.

צעצועים התפתחותיים שונים |אוסף אגף הנוער | מוזיאון ישראל, ירושלים
צילום: שלומי איגר

ניתן ללמוד מעולם התוצרים הפיזיים של השיטה ולגזור ממנה המון דגשים חשובים לעולם פיתוח הצעצועים תוך הבנה כי הצעצועים הם כלים או “מפתח” להבנת העולם. צעצוע מונטסורי יכול להיות כלי לתרגול פעולה יומיומית או כלי לביצוע ניסוי או מחקר אשר מלמד משהו על העולם. כיום ישנן תיאוריות שונות בנוגע לצבעוניות או החומריות ה”נכונה” לצעצועים מונטסוריים והגישה הרווחת היא שימוש בצורות וצבעים ברורים ובסיסיים וקיימת גם נטייה כלשהי להעדפת עץ על פני פלסטיק (למרות שלדעתי האישית העדפה זו נובעת מתוך רומנטיקה וללא הסבר אמיתי). הרבה צעצועים לגילאי חצי שנה עד שלוש שנים אשר נפוצים כיום ומאד מוכרים מבוססים במידה מסויימת על השיטה או לפחות מתאימים לה. הרבה מהערכים והעקרונות שהגתה ופיתחה מריה מתאימים ליישום בטווח רחב של צעצועים ויכולים “לחיות” בצעצועים התפתחותיים גם אם אינם פדגוגיים באופיים.

Categories
זכוכית

אוסף: מוזיאון הילדות, לונדון

מוזיאון הילדות, כפי שניתן להבין משמו, אינו מוזיאון צעצועים בהגדרתו.

המוזיאון הממוקם בבטנל גרין בלונדון בתוך בניין ויקטוריאני משנת 1872 היה במקור מוזיאון למדעים ואמנות ולמעשה הפך ל”מוזיאון הילדות” רק כמאה שנים מאוחר יותר- בשנת 1974. בשנה זו, תחת ניהולו של רוי סטרונג הוחלט למקד את נושא המוזיאון ל”היסטוריה והתרבות של הילדות” באותה תקופה היה במוזיאון אוסף צעצועים קטן, כל המוצגים אשר אינם רלוונטיים לנושא הילדות הועברו לאוספים אחרים של V&A ומוצגים רלוונטיים מתוך האוספים השונים כמו פרטי אופנה וריהוט של ילדים צורפו לאוסף זה.

ויטרינת סוסי עץ וצעצועים מתנדנדים
צילום: שלומי איגר

מלבד צעצועים מוצגים באוסף הענק רהיטים, בגדים, אביזרי לימוד, ציוד רפואי ועוד חפצים רבים המתארים ומייצגים את הילדות כתופעה תרבותית והיסטורית כפי שנתפסה והשתנתה במהלך 300 השנים האחרונות.

ייחודיות תופעת הילדות מורגשת דרך החפצים הייעודיים אשר נוצרו בשביל ילדים או על ידי ילדים בין השאר בסיטואציות קיצוניות כגון מלחמות, מחלות, עוני וכו. מלבד חפצים, מוצגים במוזיאון גם תיעודים היסטוריים של הילדות כמו צילומים או ציורים המתארים ילדים בסיטואציות יומיומיות כמו משחק או לימוד.

כצפוי ממוזיאון בריטי, אחד הדגשים הבולטים בתצוגה הוא ההשפעה התרבותית העצומה אשר היתה למהפכה התעשייתית על תחום ה”ילדות” כמו גם על שאר תחומי החיים.

מתוך אוסף בתי הבובות הענק
צילום: שלומי איגר

באופן טבעי, מוזיאון העוסק בילדות מכיל אוסף מכובד של צעצועים. האוצרות הייחודית והמעניינת של המוזיאון מאפשרת הסתכלות שונה מעט על התחום- הנטיה של המוזיאון להאדרת עולם התעשיה והמהפכה התעשייתית יוצרת קישורים ותצוגות מעניינות של צעצועים בשונה מהתצוגות ה”קלאסיות” במוזיאונים מסוג זה אשר לרוב מבוססות כרונולוגיה או נושא הצעצוע במוזיאון הילדות מוצגים הצעצועים לפי העקרונות המכאניים עליהם הם מבוססים (או נכון יותר עקרונות השימוש בהם) כמו “משיכה”, “דחיפה”, “נידנוד”, “סיבוב” וכו’. איזור אחר ומרתק בתצוגה מוקדש לתהליכי העיצוב והייצור של הצעצועים ושופך אור על התעשייה ומאפייניה הייחודיים.

חלקי תבנית ליציקת בובת פלסטיק בדמות תינוק, המאה העשרים
צילום: שלומי איגר

מתוך תצוגה העוסקת בצעצועים רובוטיים או בעלי מנוע
צילום: שלומי איגר

מתוך תצוגה העוסקת בדימויי רובוטים- בשונה מצעצועים רובוטיים
צילום: שלומי איגר

Categories
Uncategorized

אוסף: מוזיאון הצעצועים בפראג

מוזיאון הצעצועים בפראג נחשב לאחד מאוספי הצעצועים הגדולים בעולם.
המוזיאון שוכן ב”טירת פראג” ומשתרע על פני שתי קומות המחולקות לשבעה חדרים, השטח קטן יחסית לגודל האוסף המוצג בו, דבר שהופך אותו ליחסית עמוס למראה.

צעצועי עץ מסורתיים ממזרח אירופה
צילום: שלומי איגר

האוסף הענק שייך לקולנוען איוואן סטיגר (Ivan Steiger) וכולל צעצועים מכל הסוגים ומכל התקופות- החל מיוון העתיקה ועד ימינו כאשר החלקים הגדולים והעשירים ביותר באוסף הם של צעצועי עץ ופח מאירופה ומארצות הברית.

הבחירות האוצרותיות הן לרוב לפי נושא ברור אבל לא תמיד עקביות: “בובות”, “צעצועי פח”, “מזרח אירופה”, “רובוטים” אלו חלק מהכותרות שניתן לתת לויטרינות ומהן ניתן להבין את חוסר העיקביות.

במוזיאון יש בין השאר אוסף עצום של בובות ברבי ואיזור המוקדש למשחקי הרכבה ובו כמה פריטים מרתקים ושמורים במצב מצוין.

מרקלין- דגם מכונית להרכבה
צילום: שלומי איגר

אוסף מפתחות של צעצועי פח מכאניים
צילום: שלומי איגר